Biyo-Tek Günlüğüm…

2Eki/080

Bükreş’te bayram coşkusu

Romanya'da müslümanlar bayram namazını kılmak için camilere akın etti. Özellikle Dobruca Bölgesindeki camileri soydaşlar doldurdu. Yüzlerce vatandaş Bükreş'de bulunan cami ve mescitleri doldururken, Bükreş Camii'nde bayram namazı coşkusu fazlasıyla yaşandı. İşadamları ve işçilerlerden oluşan gurbetçi ve soydaşlar bayram namazını çoğunlukla Bükreş Camii'nde kılmayı tercih etti. Ramazan Ayı'nın geride bırakmanın hüznünü yaşayan Müslümanlar, güne bayram coşkusuyla uyandı. Sabahın ilk ışıklarıyla bayram namazını kılmak için yola koyulan Müslümanlar Bükreş Camii'ne akın etti. Ramazan ayında büyük yoğunluk yaşanan Bükreş Camii'nde, bayram namazında da tıklım tıklım doluydu.

Vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren caminin iç -dış avlusunu ve bahçesini doldurdu. İmamın verdiği ve "Allah'ın rahmetinden ümidi kesmemek" konulu vaazı dinleyen vatandaşlar daha sonra, namaz için ayağa kalktı. Vatandaşlar namazın ardından hep bir ağızdan tekbirler getirerek dua etti. Hutbenin konusu ise, 'Bayramda üzerimize düşen vazifeler' idi.

Namazın bitişiyle birlikte ilk bayramlaşmalar da cami avlusunda yaşandı. Coşkulu kalabalık birbiriyle kuçaklaştı. Namazdan çıkan vatandaşlar bayramın tüm insanlara hayırlar getirmesini temenni etti.

Zaman-Romanya

Bu yazıyı beğendiniz mi?

RSS Kaynağımıza abone olun!

Etiketler: Yorum gönder.
Yorumlar (0) Geri izlemeler (0)

Yorum yapılmadı.


Leave a comment

(required)

You must be logged in to post an
interactive video comment.

Geri izleme yok.